آموزش قدم به قدم چگونگی تعویض کمپرسور کولر گازی

برای شروع این کار لازم است بدانید به چه لوازم و ابزاری احتیاج دارید و اینکه قبل از این کار چه مواردی را باید بسنجید تا در هنگام کار با مشکل مواجه نشده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن با کیفیت ترین کار را انجام دهید چون اگر تعمیرکار کولر گازی باشید مطمئناً در تابستان هر ساعت وقتی‌که از بک تعمیرکاز تلف می‌شود برابر با کلی ضرر مالی است.

• لوازم و شرایطی که برای تعویض کمپرسور کولر گازی باید برآورد کرد؟

 خرید کمپرسور :

زمانی که از خرابی کمپرسور مطمئن شدید و قصد تعویض آن را داشتید باید توجه داشته باشید کمپرسوری که جهت تعویض انتخاب

می‌کنید از نظر توان، ظرفیت و قدرت با کمپرسور خراب برابر باشد.

خب بعد از در نظر گرفتن مسائل بالا دو راه پیش روی شما است که ما همیشه راه اول را توصیه میکنیم.

راه اول :

یا اینکه از همان برند و دقیقاً همان کمپرسوری که روی سیستم بوده است تهیه کنید در این صورت مشکلی نیست و به‌راحتی قادر به تعویض آن خواهید شد.

راه دوم :

اگر کمپرسوری که روی سیستم نصب بوده در بازار موجود نباشد یا اینکه قیمت آن به حدی بالا باشد و ارزش تعویض نداشته باشد چه باید کرد آیا امکان جایگزینی کمپرسور با یک کمپرسور دیگر (برند دیگر با همان مشخصات فنی) وجود دارد؟

جواب این سؤال بله است ولی باید حتماً و حتماً به یکسری نکات در خرید و جایگزینی کمپرسور باید دقت کنید این نکات چیست؟

نکته مهمی که باید به آن بسیار توجه کرد این است که تمامی کمپرسورها شاید از یک سری جهات شبیه هم باشند اما در ظاهر باهم فرق  دارند که اگر به آن توجه نشود باعث ایجاد دردسر خواهد شد.

مثلاً کمپرسور ۲۵ هزار LG با کمپرسور ۲۵ هزار SAMSUNG ازنظر موقعیت قرار گرفتن پایه‌ها متفاوت هستند و اگر اشتباه خریداری شوند

برای راه‌اندازی آن باید پایه‌های کف کندانسور را کنده تا بتوانید آن را با کمپرسور مچ کنید شاید برای شما سؤال پیش بیاید که مثلاً چرا برای کولر LG از کمپرسور همان برند یعنی LG استفاده نمی‌شود خوب باید این را بدانید که گاهی اوقات کمپرسور کولری که قصد تعویض آن رادارید در بازار موجود نبوده یا اینک قیمت بسیار بالایی دارد و ارزش خرید ندارد پس باید قادر باشید که این کار را با کمپرسور مشابه  انجام دهید به همین دلیل باید از بیشترین تشابه استفاده کنیم و اینکه در صورت محدودیت در نصب کمپرسور غیرمشابه باید نهایت دقت را به خرج داد که لوله‌های کناری کمپرسور را به نحوی مرتب کنیم که در هنگام کار کمپرسور به کمپرسور برخوردی نداشته و به‌مرورزمان علاوه بر تولید صدا لرزش باعث سوراخ شدن این لوله‌ها نشود.

ولی یک‌راه برای مچ کردن پایه‌های کمپرسور غیرمشابه این است که پایه‌های کف کندانسور را کنده و جایی که می‌خواهیم پایه‌ها در آن قرار گیرند را با دریل سوراخ‌ کنیم تا سوراخ پایه کمپرسور در آن جای گذاری شود.

پس شما با این روش میتوانید هر کمپرسوری را جایگزین کمپرسور معیوب و خراب کنید ولی قطعا اگر از لحاظ مالی و انتخاب محدودیتی ندارید توصیه میشود که حتما از همان برند و همان مدل خریداری و جایگزین شود.

ابزار و وسایل لازم برای تعویض کمپرسور کولر گازی

دقت کنید که تمامی لوازمی که در اینجا از آن‌ها نام برده می‌شود ۱۰۰% کاربردی بوده و اصلاً جنبه تشریفاتی ندارد و اگر یک‌بار این کار را انجام

دهید مطمئناً به این نتیجه خواهید رسید که نبود هر یک از این ابزار کلی شما را معطل و کار شما را سخت‌تر خواهد کرد پس برای انجام این کار حتماً این لوازم را به‌صورت چک‌ لیست همراه خود داشته باشید.

• هوا گاز (که انواع مختلفی دارد از نوع ۴۰ کیلویی گرفته تا اسپری هوا گاز مخلوط که یک وسیله تازه وتو است و اگر زیاد احتیاج به جوشکاری ندارید می‌توانید از آن استفاده کنید)

• سیم جوش

• سمباده (برای تمیز کردن سطوح روغنی جهت جوشکاری راحت‌تر)

• دستمال حوله‌ای یا ساده (برای خنک کردن لوله ها بعد از جوشکاری)

• آچار تخت یا بکس ۱۲ ۱۳ و ۱۴

• کپسول ازت (برای شستشو و نشت بابی سیستم)

• گاز مربوط به دستگاه

• پمپ وکیوم